slide
slide

Rehabilitacji

 

Mgr Bartłomiej Hajduk

Bartłomiej Hajduk jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami  po kontuzjach sportowych, po urazach,zabiegach operacyjnych a także schorzeniach przeciążeniowych narządu ruchu i kręgosłupa.

Mgr Anna Kuś

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami ortopedycznymi, po urazach,zabiegach operacyjnych a także schorzeniach przeciążeniowych narządu ruchu i kręgosłupa.
W swojej pracy ceni sobie terapię manualna opartą o współcześnie stosowane metody fizjoterapeutyczne jak:
-Funkcjonalna terapie manualna według koncepcji B.Muligana
-Współczesne metody diagnozy i leczenia tkanek miękkich według dr J. Ciechomskiego
-Kinezjotaping
-Terapie według Koncepcji PNF
-Terapie funkcjonalną w uszkodzeniach stawu barkowego i kolanowego
-Terapie manualna stawów skroniowo-żuchwowych
-Terapia zespołów bólowych kręgosłupa i powikłan z nimi związanych(migreny,drętwienia kończyn,osłabienie siły mm)
-Trening mięsni głębokich brzucha oraz mm dna miednicy
-Terapie mięsniowo-powieziową oraz masaż głęboki
-rozstęp mięśnia prostego po porodzie
-blizna po cesarskim cięciu

Mgr Nina Kujawska

Nina Kujawska jest absolwentką dwustopniowych studiów fizjoterapii na Akademii Medycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy. Wykorzystuje swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności by masażem oraz indywidualnie dobranymi ćwiczeniami pomagać pacjentom zarówno neurologicznym jak i ortopedycznym. Od 2017 roku prowadzi zajęcia w szkole rodzenia oraz rozwija wiedzę także w kierunku fizjoterapii uroginekologicznej. W pracy wykorzystuje wiedzę i umiejętności zdobyte na licznych kursach . Szczególny nacisk kładzie na fizjoterapią w okresie ciąży i po porodzie .
Fizjoterapia dla kobiet w ciąży i po porodzie:
Oferta obejmuje:
-masaż kobiet w ciąży
-ćwiczenia dla kobiet w ciąży z uwzględnieniem ćwiczeń mięśni dna miednicy
-ćwiczenia dla kobiet po porodzie z uwzględnieniem ćwiczeń mięśni dla miednicy
-taping dla kobiet w ciąży i po porodzie
W czym mogę pomóc?
-bóle kręgosłupa w ciąży oraz po ciąży
-problemy krążeniowe
-zaburzeniach krążenia układu limfatycznego (obrzęki)
-rozstęp mięśnia prostego w ciąży
-rozstęp mięśnia prostego po porodzie
-blizna po cesarskim cięciu

Poradnia czynna:

Pon.- Pt. 9.00- 20.00

W poradni rehabilitacyjnej zajmujemy się diagnozowaniem oraz planowaniem leczenia zaburzeń narządu ruchu obejmującym zarówno zagadnienia ortopedyczne jak i neurologiczne czy urazowe. Korzystając z najnowszych metod terapeutycznych rozwiązujemy problemy dotyczące zarówno kręgosłupa jak i stawów obwodowych. Rozpoznawanie chorób układu ruchu opiera się na wywiadzie, badaniu fizykalnym, testach diagnostycznych. W naszym Centrum Medycznym możliwe jest wykonanie potrzebnych badań ultrasonograficznych i radiologicznych niezbędnych do rozpoznania.

NOWOŚĆ – FALA UDERZENIOWA

Fala uderzeniowa stanowi jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia bólu związanego z układem domięśniowo-kostnym. Wskazania do zastosowania leczenia falami uderzeniowymi: ból ścięgna Achillesa, zapalenie powięzi podeszwowej, zapalenie i zwapnienie ścięgien stawu barkowego, łokieć tenisisty,łokieć golfisty, zapalenie więzadła rzepki(kolano skoczka), ostrogi piętowe, ból w okolicy biodra, ból dłoni strony nadgarstka (cieśń nadgarstka),bólowe punkty spustowe, ból przyczepu ścięgna podkolanowego, akupunktura i wiele innych.

NOWOŚĆ – SUCHE IGŁOWANIE

Suche igłowanie jest metodą polegająca na lokalizacji i dezaktywacji mięśniowo – powięziowych punktów spustowych . Aktywny punkt spustowy powoduje dolegliwości bólowe o charakterze miejscowym . Powstaje one najczęściej na skutek przeciążenia układu ruchu , urazu , naciągnięcia czy długotrwałej pracy w jednej pozycji . Nie bez znaczenia dla powstawania punktów spustowych jest towarzyszący nam stres , napięcia emocjonalne , niedobory mikroelementów i witamin oraz zaburzenia metaboliczne .

Jeśli ból utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie , nie pomagają leki p/ bólowe oraz inne metody terapeutyczne – sprawdź jaką ulgę przynosi metoda suchego igłowania .

Wskazania: łokieć tenisisty, bóle odcinka lędźwiowego, kolano biegacza, zapalenie ścięgna Achillesa, ostroga piętowa, bóle stawu barkowego.

Czas trwania zabiegu: 30 min, ilość i częstotliwość zabiegów ustalana jest indywidualnie przez terapeutę, zgodnie z potrzebami indywidualnymi pacjenta .

Przebieg zabiegu: metoda suchego igłowania polega na wprowadzeniu cienkiej igły akupunkturowej w miejsce aktywnego punktu spustowego. W efekcie tego działania dochodzi do poluzowania włókien mięśniowych i ustąpienia napięcia i dolegliwości bólowych . Zabieg jest mało inwazyjny i bezpieczny dla pacjenta . Wbijanie igły akupunkturowej jest bezbolesne , natomiast dezaktywacja punktu spustowego wywołuje drażnienie mięśnia i najczęściej jest odbierana jako nieprzyjemna . Po dezaktywacji punktów spustowych nieprzyjemne odczucia mijają , pozostaje efekt działania zabiegu czyli eliminacja lub minimalizacja dolegliwości bólowych .

NOWOŚĆ – LASER WYSOKOENERGETYCZNY – NOWA SZYBKO DZIAŁAJĄCA FORMA TERAPII

Laser wysokoenergetyczny należny do rodzajów zabiegów biostymulacyjnych, które leczą tkanki poprzez ich regenerację na poziomie komórkowym.

Moc wyjściowa jest 30 razy wyższa w porównaniu z konwencjonalną laseroterapią.
Pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego i efektywną stymulację tkanki oraz receptorów bólu nawet do głębokości 12 cm.

Terapia laserem wysokoenergetycznym jest szybką i skuteczną metodą leczenia niewywołującą efektów ubocznych, którą można zastosować w dowolnym miejscu w obrębie ciała.
Lasery wysokoenergetyczne w momencie dotarcia do skóry tworzy w ludzkiej tkance falę fotomechaniczną stymulującą wolne zakończenia nerwowe i inne receptory bólu w tkance podskórnej, blokuje ścieżki bólowe w układzie nerwowym i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Ponadto mechaniczna fala stymuluje miejscowe mikr okrążenie i wspiera drenaż limfatyczny chorego obszaru. Terapia laserem wysokoenergetycznym skutecznie leczy tkanki, jednocześnie dostarczając silnej i nieuzależniającej formy leczenia bólu.

Laser ten silnie wspomaga naturalne zdolności organizmu do regeneracji przy wystąpieniu stanu zapalnego (alergia, urazy, zabieg chirurgiczny), znacząco wspomaga pracę układu limfatycznego w obrzękach, poprawia mikr okrążenie w tkankach, powodując szybkie gojenie.

Jest zabiegiem idealnym w świeżych urazach, ostrym bólu – powoduje silną, długotrwałą i szybką ulgę , bardzo dobre efekty terapeutyczne daje także w dolegliwościach przewlekłych.

KWskazania: dysfunkcje mięśniowo-kostne (skręcenia, naderwanie więzadeł itp),dysfunkcje stawowe,lumbago, rwa kulszowa, bóle krzyża, ból różnego pochodzenia, procesy zapalne (zapalenia okołostawowe, zapalenie nadkłykci, zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki itp), obrzęki na skutek zaburzenia krążenia krwi, limfy, urazy mięśni oraz ścięgien, zespół bolesnego barku, łokieć „Tenisisty” , „Golfisty”, zapalenie powięzi podeszwowej, ostroga piętowa, zapalenie kaletki, punkty spustowe,ból mięśniowo-powięziowy.

ZAJMUJEMY SIĘ LECZENIEM 
Bólu kręgosłupa , dyskopatii , rwy kulszowej , choroby reumatoidalnej (RZS) , choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa , skręceń , zwichnięć stawów skokowych , stanów po złamaniach , stanów po ortopedycznych zabiegach operacyjnych , bólu mięśniowych , zapaleń ścięgien i stawów , urazów neurologicznych ( udary) oraz wielu innych .
RODZAJE TERAPII FIZYKALNEJ

Fala uderzeniowa

Laseroterapia

Lampa Solaris

Ultradźwięki

Pole Magnetyczne (magnetronik)

Prąd Galwaniczny

Jonoforeza

Prądy Diadynamiczne (DD)

Interdyn (Prąd Interferencyjny)

TENS

Prąd Traeberta

Elektrostymulacja

Krioterapia

Tonoliza

Ultradźwięki

 

WYBRANE METODY MANUALNE I KONCEPCJE WYKORZYSTYWANE W NASZYM GABINECIE:

PNF – jest przykładem neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych, którego celem jest praca nad utraconą funkcją. Ze względu na szerokie możliwości oddziaływania koncepcja stosowana jest nie tylko w problemach neurologicznych, ale także w ortopedii, chorobach nerwowo-mięśniowych, wadach postawy, czy skoliozach.

Ibita Bobath – jest koncepcją wykorzystywaną do rehabilitacji pacjentów z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego (udar, uraz czaszkowo-mózgowy, SM, stłuczenie mózgu) rozwiązująca problemy i zaburzenia funkcji, ruchu i napięcia mięśniowego.

Terapia manualna N.A.P. – łączy koncepcję tradycyjnej terapii manualnej zajmującej się biomechaniką stawów i neurodynamiką tkanek z neurofizjologiczną wiedzą. Jest integracją nerwowo-ortopedycznej koncepcji terapii manualnej stosowanej w neurologii, ortopedii i traumatologii. Celem terapii jest zapobieganie i eliminowanie zaburzeń strukturalnych spowodowanych m.in. przez nieprawidłowy tryb życia.

Terapia Manualna wg Briana Mulligana – specjalistyczna, uznana na całym świecie, bezpieczna i efektywna koncepcja diagnostyczno-terapeutyczna mobilizacji stawowej połączonej z ruchem. Doskonale sprawdza się w przypadku fizjoterapii stosowanej po urazach sportowych jak i w dolegliwościach bólowych stawów obwodowych oraz odkręgosłupowych.

Terapia Mckenziego – opiera się na specjalnych protokołach diagnostycznych składających się z dokładnego wywiadu chorobowego, pozwalającego precyzyjnie ustalić zachowanie objawów oraz ich zmienność w ciągu doby. Taki sposób diagnozowania pozwala w wielu wypadkach znacznie wcześniej zidentyfikować źródło dolegliwości, niż mogą to zrobić skomplikowane, drogie badania obrazowe (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa). Ten sposób badania oddaje też nieocenione usługi przy różnicowaniu bólów rzeczywiście wychodzących z kręgosłupa i takich, które tylko promieniują do pleców, zaś pochodzą z innych narządów (np. kobiecego narządu rodnego). Poprawnie przeprowadzone badanie pozwala precyzyjnie zakwalifikować objawy do jednego z zespołów klinicznych oraz wprowadzić odpowiedni sposób leczenia nastawiony na eliminację przyczyn.

Metoda Kinesiotapingu – jest systemem opartym na mechanicznym oraz sensorycznym działaniu specjalnego wzorowanego na mechanice ludzkiej skóry plastra. Kinesiotaping łączy się najczęściej z rehabilitacją ruchową – z metodą PNF, terapią manualną, czy terapią tkanek miękkich. Pomaga ona utrzymać efekty rehabilitacji na dłuższy okres lub do następnej wizyty fizjoterapeutycznej.
Terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych z funkcjonalną diagnostyką narządu ruchu –
metoda rozpoznawania i eliminowania obszarów nadwrażliwości bólowej, wykorzystywana w leczeniu
zespołów bólowych kręgosłupa i stawów obwodowych, stanów pourazowych tk. miękkich: po skręceniach,
zwichnięciach, zerwaniach, naderwaniach, urazach i przeciążeniach sportowych, ograniczeniach ruchomości,
przeciążeniach związanych z charakterem pracy (bolesny bark, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół cieśni
nadgarstka i wiele innych).

 

 

12 listopada informacja dotycząca pracy POZ

9 listopada 2018

Informacja dotycząca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w Poradni POZ .

Na podstawie komunikatu Ministra Zdrowia z dnia 08.11.2018  w dniu 12.11. 2018 Poradnia POZ będzie nieczynna. W przypadkach nagłych świadczeń medycznych udzielają placówki opieki całodobowej zgodnie z zasadami pracy w dni wolne od pracy i świąteczne .

 

Komunikat Ministra Zdrowia

Informacja dotycząca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz pracy aptek ogólnodostępnych w dniu 12 listopada 2018 r.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że:

1. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (a więc wszystkie świadczenia szpitalne, świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np.: świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji) udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem, są udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy.

W celu udzielania ww. świadczeń świadczeniodawcy powinni zapewnić w dniu 12 listopada 2018 r. pracę wszystkich osób, które są niezbędne dla udzielania przedmiotowych świadczeń (np.: rejestracji w poradni, ale niekoniecznie całego pionu administracyjnego, czy kadrowego, jeżeli nie jest on konieczny do nieprzerwanego udzielania świadczeń w tym dniu – decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca), przy zapewnieniu wynagrodzenia – jak za dzień ustawowo wolny od pracy – zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej oraz prawa pracy.
Powyższe oznacza, że ustawa nie wymaga pracy podstawowej opieki zdrowotnej oraz tych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które nie mają umów z Narodowym Funduszem Zdrowia np.: Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub Inspektoratów Sanitarnych. W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

2. Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy również pracują w dniu 12 listopada 2018 r. – jak w każdym innym dniu wolnym od pracy.

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 08.11.2018 15:49
Osoba publikująca: Kinga Łuszczyńska
Zmodyfikowano: 08.11.2018 15:49
Osoba modyfikująca: Kinga Łuszczyńska